Články


Crossover Renault Captur odhalen

2011-02-11 Přečteno: 1 811x

Renault odhalil svůj koncept nového crossover ještě před jeho oficiálním debutem na ženevském autosalonu.

Nový "lidský" design

Přezývaný Captur s velikostí mezi Clio a Megane, tenhle koncept je druhý ze šesti částí série konceptu nazvaných „Lidský koloběh života“. Nápad pochází z hlavy Laurensa Van den Ackera, nového hlavního designéra značky Renault, který nám postupné poodkrývá budoucí designovou strategii značky.  Nový „lidský“ design vystihujou dle Ackera tři slova: jednoduchost, smyslnost, vřelost (simple, sensous, warm).

Z předcházejícího konceptu DeZir kupé sportovní Captur přebírá rysy přední masky, nahoru vyklápěcí dveře a futuristickou kabinu. Renault zařadil tenhle 1300kg dvousedadlový model mezi kupé, kabriolet, městské vozidlo a off-road. Má sundavací pevnou střechu, která po odstranění odhaluje strukturu Captur z karbonových vláken.

LED světla, 22“ litá kola, matná křídla, osobitá oranžová barva, exteriérový koncepční designér Julio Lozano se při práci na návrhu nechal inspirovat zejména elegancí atletů a krásou jejich svalstva.

Interiér

Oranžové téma se proplétá také do interiéru. Charakteristickým znakem je fluorescenční osvětlení a průsvitný  materiál pro středovou konzolu, palubní desku a obložení dveří. Karbonová anatomicky tvarovaná sedadla a volant jsou potaženy sivou kůži.

Odkládací deska za sedadly je vypletena třemi vrstvami elastického lana, které muže byt použito pro zabezpečení batožiny anebo dokonce jako sezení podobný houpací  síti. Zadní sedadla vybaveny opěrkami hlavy a pásy mohou být vysunuty ze zadních stran kabiny a vůz se může změnit z dvou na čtyřsedadlový.

Technické novinky

Auto je také prezentací nového Visio systému od Renaultu. Používá dopředu směrující kameru namontovanou na horní část předního skla pro mapování podmínek na silnici a upozorňuje řidiče na případné nebezpečí před ním. Systém spojuje reálné snímky z kamery s grafickými informacemi pro zobrazení na obrazovce centrální přístrojové desky.

Tahle předokolka je poháněná novým twin-turbo motorem Energy 1,6l dCi, který disponuje výkonem 158 koní a 380 Nm kroutícího momentu přenášeného přes dvoulamelovou spojku. CO2 emise jsou jenom 99g/km a na stovku zrychlí za 8 sekund.

Jestli jedno z hnacích kol ztratí trakci, nový mechanický samosvorný diferenciál "RX2" přesměruje kroutící moment do kola s nejlepším záběrem.  

 

Zdroj: Autocar.co.uk   Autor:Nel

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články