Články


Problematika s vyplňováním spotřeby pro vozidla s dvěma nádržemi

7 komentářů 2015-03-03 Přečteno: 1 610x

Jak vyplňovat spotřebu u vozidel se dvěma nádržemi

Proč se zabývat problematikou vyplňování spotřeby u vozidel se dvěma nádržemi? Skutečnost bývá mnohdy jiná než nám to ukazují tabulky spotřeby, a nevím zda je to jen proto, že jsme pohodlní, nebo si něco nalháváme. Já si myslím, že obojí je pravdou je to ale jak pro koho já jsem pohodlný a přesto si troufnu říci, že spotřeba mého vozidla, vždy když provedu korekci odpovídá skutečnosti. Je pěkné, si umět přiznat pravdu, že spotřeba je jiná, ale najdou se i tací, kteří tvrdí, že skutečně mají tak nízkou spotřebu a a že vidím trávu růst, ale nevidí že na každý km který mají vykázaný na plyn ještě v závěru vykázali i na benzín a hned mi to autíčko bere polovic. Dalším extrémem je, že se doplní plyn a zapíše stav, následně se dojede 10 km k jiné čerpací stanici a dotankuji půl nádrže a hned je spotřeba 260 l/100 km.

Připravuje se do budoucna i úprava té tabulky pro tankování na stránkách clubu pro dvě nádrže, ale zatím je malý zájem, ze strany nás uživatelů aby správce stránek s tím začal něco dělat. Vedl jsem s ním diskuzi jak a co by bylo potřeba ale zatím je důležitější jiná práce pro zdárné fungování stránek.

K vyplňování jsem během času použil dvě metody, nevím která se bude jak a komu zamlouvat víc a proto zde popíšu obě pro to kdyby někdo chtěl sám si zkontrolovat to jak mám vyplněnou tabulku spotřeby u svého vozidla. I když přesná není ani jedna, ale jeto v určitých rozumných mezích.

1/ a/ Bylo potřeba zjistit skutečnou spotřebu na benzín /dotankovat plnou a ujet několik kilometrů čím víc tím líp a opět dotankovat / spočítat průměrnou spotřebu na benzín.

b/ Km a spotřebu na plyn vyplňovat tak jak to šlo po řadě

c/ Při dalším do tankování BA jsem spočítal kolik km by se ujelo jen na ten BA a tuto hodnotu jsem zadat do tabulky k tankování BA

d/ Km ujeté na BA jsem potom odečetl od km ujetých na LPG v poměru k jednotlivým položkám a zpětně jsem to tabulce změnil.

Jde to předcházím otázce. Tato metoda je relativně přesná, ale v tabulce spotřeby to nevypadá věrohodně a na první pohled je vidět, že je to nějak šizeno.

2/ Při výpočtech dle 1. metody jsem zjistil, že při teplotách +15 a výše je poměr LPG cca 95% a nyní v zimě počítám 93% / jen odhad až dotankuji budu chytřejší / a proto nyní používám tuto metodu tak.

a/ Když vyplňuji tankování LPG tak zadám skutečný stav tachometru a ujeté km vynásobím 0,95 nebo 0,93 a tyto zapíšu do tabulky spolu se spotřebovaným LPG.

b/ V ten samý den vyplňuji tankování BA, jako nové tankování, tam zadám skutečný stav tachometru a rozdíl ujetých km /co zbylo/ a to vynásobím prům spotřebou BA a zapíši do tabulky. /součet těchto spotřeb dává množství BA co chybí v nádrži/

c/ Pokud z nějakého důvodu jedu na BA je potřeba tyto km odečíst ještě před násobením v bodu a a přičíst v bodu b / Dojde plyn cestou, potřeba vyššího výkonu a pod /

d/ Po do tankování BA je potřeba provést kontrolu a případnou korekci

Tato metoda je relativně přesná, ale je potřeba přesně sledovat km na BA dle bodu c. V tabulce spotřeby to vypadá věrohodněji.

Protože jsem lenivý od přírody a zdlouhavé přepočítávání mi vadí při jedné diskuzi vznikl nápad tohoto článku který bude mít v závěru návod a že další člen vytvoří excelovou tabulku která bude přepočítávat zadané hodnoty pro tabulku spotřeby. Moje představa by byla v dobách 8bit počítačů a ZX basicu, byl jsem dlouhou dobu příznivcem Sinclairu, že bych to s přehledem udělal jako automatický program, ale dnes programuji již jen CNC soustruhy. Vzhledem k tomu, že kamarád ještě tabulku nedodal tak jsem se ji rozhodl stvořit sám, je to dílo troufám si říci přehledné a funkční, přesto že vzniklo na bázi OOorg 1.1.5, ale dle mých zkušeností by mělo fungovat i na MS office. Je kombinací obou metod, využívá postupného vkládání dat metodou 1 a výstup je podle metody 2, odpadla tím nutnost přesného sledování km na BA, ale může se stát, že někdy v případě velkého poměru jízdy na BA vyjde podezřele nízká spotřeba plynu, ale tato bude v souhrnu eliminována.

Protože ne každý je ochoten investovat do koupi kancelářského balíku programů a ne vždy je k počítači dodána, a když už tak jen na omezenou zkušební dobu a tudíž ne každý z nás má k dispozici excel dovolím si doporučit kancelářský balík OpenOffice.org je volně stáhnutelný přímo ze stránek je zdarma, ale doporučuji registraci.

Doporučuji si tabulku stáhnout ve verzi pro příslušný kancelářský balík a uložit její kopii pro použití a jednu kopii mít v záloze.

Luděk1966

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Problematika s vyplňováním spotřeby pro vozidla s dvěma nádržemi 7 Luděk1966x paja37
2 měsíců, 18 dnů Problematika s vyplňováním spotřeby pro vozidla s dvěma nádržemi


Články