Fórum - Téma


Připojištění GAP


Fórum Pokec všeobecný Připojištění GAP
2016-06-26 15:15:37

Ahoj,

K havarijnímu pojištění je běžně nabízeno GAP (tj. kryje rozdíl mezi tržní cenou a pořizovací cenou) a teoreticky se má vyplatit v případě krádeže nebo totální havárie, kdy vám pojišťovna třeba u 2 letého auta nevyplatí tržní hodnotu (např. 200000Kč, ale původní pořizovací cenu 350000Kč), to zní super ne ?

Má to ale podle mě jeden malý háček (ostatně na tom je postaveno celé pojišťovnictví). Kdo určí (a jak) co je a co není tzv. "totální havárka" ?

Vezmeme příklad:

Cena nového byla 350000Kč. Po dvou letech došlo k zaviněné dopravní nehodě a to takového rázu = rozmlácený předek, auto přes střechu, pohnutá karoserie. Vy to +/- bez úhony přejdete a auto jde do servisu. Pokud je servisák typický Český poctivec a dozví se, že je sjednán GAP, tak se mu v očích zablesknou $$. Pokud totiž pojišťovně nahlásí, že auto opraví za 340000Kč, tak pro pojišťovnu to bude furt aspoň nějaká úspora, servis si neskutečně nahrabe (taková zakázka vydá za 80 garančních prohlídek => o 80 méně opruzů a vy nezaplatíte ani korunu a dostanete zpět své auto opravené.

Ale ruku na srdce, kdo z vás by v takovém autě chtěl nadále jezdit ? Pravděpodobně bude zcela porušena antikorozní ochrana (svářečka a pozink se nemají rádi), hodnota při dalším prodeji bude prakticky 0 (pokud jste alespoň trochu poctivý) a strukturální pevnost karoserie bude také ve hvězdách (spíše v rukou "toho pána s céóčkem").

Připadá to jenom mě jako takový trošku podraz na zákazníka ? Z různých zdrojů na internetu to totiž vypadá, že jenom sebevrah a blázen si GAP k novému autu nesjedná, ale podle mě pojištění, které nezohledňuje hodnotu pojištěné věci v čase je z principu naprostá kravina.

 morys
Ondřej
2016-06-26 15:39:52

adam: Tak o totálce rozhodne likvidátor té oné pojišťovny, mám havárko s GAPem sjednané u Allianz s 5% spoluúčastí což znamená že při havárce (totálce) se budu 5ti % podílet ( někde sem to měl rozepsané jak to je něco zákazník podle % spoluúčasti něco de z havárka a zbytek je ten GAP) tak asi funguje onen GAP.

2016-06-26 15:52:54

Ano rozhodne likvidátor, ale pokud vyjdu z úvahy, že každý likvidátor každé pojišťovny má "svůj" rajón a navíc jsme v Čechách, tak si to umím představit asi takto:

Servis: Ahoj Karle, mám tu rozbitýho logana, SPZ: XYZ, Majitel ňákej Tau

Likvidátor: Počkej podívám se ....

L: hmmmm.... Jo má tam GAPko na 350, hele půjde to spravit ?

S: Jasný, víš že my uděláme pro zákazníka cokoliv, tipuju že do 350 se vejdeme

L: Dobrý tak spravuj a posílej papíry - nezapomeň hlavně faktury né jak posledně

S: Fajn, tak mu vyřiďte že to bude mít asi za 3 tejdny hotový, ahoj.

L: Čau, měj se

....

Podle mě je to jako s pojištěním na cokoliv, třeba na život. Čistě matematickou logikou nemá ani náš život po celou dobu stejnou cenu. Na začátku zanedbatelnou (nikoho neživíme, nemáme závazky a nikdo na nás není závislý), poté velikou (živíme rodinu, splácíme byt apod.) a s příchodem k důchodovému věku cena opět klesá (děti už mají vlastní rodiny, byt máme splacený), přesto znám důchodce pojištěné životně na milión. Jako je to hezký, v těžké chvíli dostat peníze (pokud se opět netrefíme do nějaké vyjímky), ale čistě pragmaticky, k čemu bude babičce milión ? Ona měla dědečka a to jí stačilo...

 morys
Ondřej
2016-06-26 16:02:38

adam: nejdřív asi musí přijet ten likvidátor než to možná půjde do servisu ( smluvní odtahovka( většina pojišťoven má 1224) ti to odtáhne kam budeš chtít buď do servisu nebo k Tobě na trávník) a ano sme v Čechách a pojištění nikdy není výhodné

 morys
Ondřej
2016-06-26 16:07:35

adam: není to sice moje zkušenost, ale kámoše kdy likvidátor přijel přímo na místo nehody a to tam eště ani cajti nebyli (čekali hodinu a půl) někdy se hold zadaří

2016-06-26 16:23:05

Já teda nevím, ale myslím si, že likvidátor těchto "kvalit" by asi hóodně rychle z té pojišťovny letěl :-P

 morys
Ondřej
2016-06-26 16:38:17

martin.ol: to bylo na mně?

2016-06-26 18:56:37

Pořád ale pro likvidátora (a tedy i pojišťovnu) je výhodnější opravovat než prohlásit totálku (pokud se teda nebavíme o případu, kdy je auto vejpůl - tam je to jasné).

Shodneme se asi na tom, že největší benefitem tohoto příplatku je právě řešení situace totální havárie a mě by zajímalo, jestli je tento případ nějak přesně definován v podmínkách , nebo je postaven na "gumových" ustanoveních pojišťovacích podmínek typu "expert pojišťovny posoudí..."?

Líbilo by se mi, kdyby byla "totální havárie" měřitelně definována jako např. havárie přes střechu, utržení pohonné jednotky z alespoň 50% závěsů nebo třeba deformace kontrolních bodů karoserie větší než např. 1% z rozvoru. To by potom byla paráda - servis přeměří požadované parametry a hned všichni jednoznačně ví na čem jsou.

Pokud to takto přesně definováno není, tak to celé nějak plave na vodě...

2016-06-26 22:17:39

morys: Ne, na kolegu...

Ale jinak nevím co tu furt špekulujete nad zbytečnostma? Tak buď to GAP chcu a vemu ho a nebo ho nechcu a neberu ho, vyhnu se tak spekulativním možnostem skorumpovanosti likvidátora a hotovo... Neb bez GAP ta totálka bude pojíštěná jen těmi 200 tisíci a to už nebude dostanečný vejvar pro ty Vaše kurupčníky... :-P

*edit

Jen bych ještě k té "paranoje", že se likvidátor dohodne se servisákem zkusil namítnout: a kdo Vás nutí si jít auto opravit k němu, zkuste jiného .

Pak bych zkusil ještě argument, je-li totální škoda: "Totální škodou se rozumí škoda na pojištěném vozidle vzniklá zničením nebo odcizením pojištěného vozidla, pokud nebylo do 30 kalendářních dnů od nahlášení policii nalezeno, a rovněž takové poškození vozidla, kdy přiměřené náklady na opravu vozidla jsou rovny nebo převyšují obvyklou cenu pojištěného vozidla, kterou mělo bezprostředně před pojistnou událostí." Pak cena za opravu 340tkč jistě převyšuje obvyklou cenu 200tkč a jedná se tedy o totální škodu :-P

2016-06-27 20:01:06

martin.ol: Ta citace kdy nastává totálka je z podmínek pojištění ? Abych to vysvětlil, podmínky zatím nemám k dispozici, tak se chci předem připravit, protože je jasné, že mi to bude prodejce nabízet jako tu úplně nejlepší věc (a ještě ke všemu tam nebudu ani osobně přítomen - budu pouze na telefonu

 morys
Ondřej
2016-06-27 20:18:04

adam: pokud to nechceš tak si to nedávej s tím prodejce nic nenadělá, ale havarko aspoň na dobu trvání záruky to chce

2016-06-27 20:41:02

Jo to je citace z podmínek ČP...


Odpovědět